Zvanična poseta ministra inostranih poslova Grčke Jorgosa Gerapetritisa Srbiji

12. jun 2026.
Ministar inostranih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis boravio je u zvaničnoj poseti Srbiji, tokom koje se sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, predsednikom Vlade prof. dr Đurom Macutom i ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem.

Tokom današnjih sadržajnih razgovora u Beogradu, izraženo je obostrano zadovoljstvo zbog izuzetnog nivoa bilateralnih odnosa i strateškog partnerstva Srbije i Grčke, utemeljenih na istorijskim, duhovnim i kulturnim vezama koje vekovima spajaju srpski i grčki narod. Ove veze dodatno se produbljuju i osnažuju pod rukovodstvom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Grčke Kirjakosa Micotakisa.

I ovom prilikom ponovljena je duboka zahvalnost Srbije bratskoj Grčkoj na stavovima o pitanjima od vitalnog nacionalnog i državnog interesa za našu zemlju, kao i na kontinuiranoj podršci koju Grčka pruža evropskom putu Srbije.

Posebna pažnja posvećena je mogućnostima za dalje unapređenje saradnje, naročito u oblastima energetike, infrastrukture, trgovine, investicija i povezivanja dveju zemalja.

Takođe, razmenjena su mišljenja o aktuelnim regionalnim i međunarodnim pitanjima, sa posebnim osvrtom na evropsku perspektivu regiona, očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, kao i na izazove sa kojima se region suočava u složenim geopolitičkim okolnostima.

Istovremeno, potvrđena je zajednička opredeljenost za nastavak intenzivnog političkog dijaloga i dalje jačanje sveukupne saradnje u duhu tradicionalnog prijateljstva, međusobnog razumevanja i poverenja koje oduvek povezuju Srbiju i Grčku.