Ministarka Aleksandra Sofronijević na Transportnom investicionom samitu u Solunu

19. jun 2026.
Na poziv ministra infrastrukture i saobraćaja Grčke Hristosa Dimasa, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević učestvovala je na Transportnom investicionom samitu, održanom 17. i 18. juna u Solunu.

U pratnji ambasadora Srbije u Grčkoj Nikole Nedeljkovića, ministarka Sofronijević učestvovala je na ministarskom sastanku predstavnika zemalja Zapadnog Balkana, Evropske komisije, međunarodnih finansijskih institucija i privatnog sektora, posvećenom unapređenju transportne povezanosti regiona i njegovom daljem integrisanju u evropsku transportnu mrežu (TEN‑T).

Učesnici su razmatrali mogućnosti za ubrzanje realizacije strateških infrastrukturnih projekata, jačanje saradnje sa međunarodnim finansijskim institucijama i veće uključivanje privatnog sektora u finansiranje investicija. Poseban akcenat stavljen je na razvoj Koridora Zapadni Balkan – Istočni Mediteran, kao i na značaj koordinisanog pristupa u planiranju i realizaciji projekata koji doprinose jačanju regionalne povezanosti, ekonomskog rasta i konkurentnosti.

Na marginama Samita održan je i bilateralni sastanak ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandre Sofronijević i ministra infrastrukture i saobraćaja Grčke Hristosa Dimasa, tokom kojeg je potvrđeno obostrano opredeljenje za dalje produbljivanje saradnje, naročito u oblasti strateških saobraćajnih i infrastrukturnih projekata od značaja za ekonomski razvoj i jačanje povezanosti regiona.

Tokom Samita, ministarka Sofronijević sastala se i sa evropskim komesarom za održivi transport i turizam Apostolosom Cicikostasom.