| |     ћирилица | latinica  
Home
Biography

 

H.E. Mr. Dušan SPASOJEVIĆ

Born on 28 January 1974 in Belgrade, Mr Spasojević graduated from the Faculty of Law at the University of Belgrade and went on to become a barrister.
As a Chevening Scholar he completed his MSc studies at the London School of Economics and Political Science. His MSc thesis was entitled European Integration through Regional Cooperation: The EU’s Stabilisation and Association Process and the Western Balkans.
He has published relevant articles in the academic journal Review of International Politics, and has been regularly writing for the Serbian leading daily newspapers Politika and Danas, as well as for the principal weekly news magazines NIN and Vreme.
In late 2000, Mr Spasojević joined the Federal Ministry of Internal Affairs, where he served as the Minister’s Chief of Staff.
In August 2004, he was appointed Foreign Policy Adviser to the President of the Republic of Serbia.
He briefly served as Junior Minister of Defence in 2007 to be promoted to Secretary of State for Defence in February 2008.
From January 2011 to July 2013 Mr Spasojević served as the Serbian Ambassador to Turkey.
From September 2013 until November 2015 he has been working in the private sector as a consultant to Tehno-progres Ltd.

Ambassador Spasojević is the author of the book "Between Turkey and Europe: notes and testimonies between two diplomatic missions" (Čigoja štampa, Belgrade, 2016).

He is fluent in English and understands Russian. He is married to Justine Anne and they have two daughters, Tara and Una.
The President of the Hellenic Republic bestowed upon Mr Spasojević the Medal of Honour in 2007. In 2009 the President of the Republic of Italy honoured him with Commander of the Order of the Star of Italian

 

 

Βιογραφία

Ο Πρέσβυς Ντούσαν Σπάσογιεβιτς


Γεννήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 1974 στο Βελιγράδι. Αποφοίτησε από την Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Βελιγραδίου, ενώ έκανε το μεταπτυχιακό του στο τμήμα Διεθνών Σχέσεων της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Λονδίνου (LSE) με θέμα «Η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση μέσα από την περιφερειακή συνεργασία: Ευρωπαϊκή Ένωση και Δυτικά Βαλκάνια».


Μέχρι τα τέλη του 2000 εργαζόταν στο Ομοσπονδιακό Υπουργείο Εσωτερικών Υποθέσεων, όπου μεταξύ άλλων, ήταν και διευθυντής του Γραφείου του ομοσπονδιακού Υπουργού. Τον Αύγουστο του 2004 τοποθετήθηκε στην θέση του Συμβούλου του Προέδρου της Δημοκρατίας για θέματα εξωτερικής πολιτικής. Από τον Μάιο του 2007 μέχρι τον Φεβρουάριο του 2008 υπήρξε βοηθός του Υπουργού Άμυνας και κατά το διάστημα αυτό τοποθετήθηκε στην θέση του Υφυπουργού για θέματα αμυντικής πολιτικής. Από τις 27 Ιανουαρίου 2011 μέχρι τις 25 Ιουνίου 2013 υπηρέτησε στην θέση του Πρέσβη της Δημοκρατίας της Σερβίας στην Τουρκική Δημοκρατία.


Από τον Σεπτέμβριο του 2013 μέχρι τον Νοέμβριο του 2015 εργάσθηκε στον ιδιωτικό τομέα, ως σύμβουλος του γενικού διευθυντή της εταιρείας Tehno-progres d.o.o. στο Βελιγράδι.


Δημοσίευσε αναλυτικά άρθρα με θέμα τις διεθνείς σχέσεις στο εξειδικευμένο περιοδικό «Διεθνής Πολιτική», ενώ τακτικά έγραφε άρθρα για τις ημερήσιες εφημερίδες «Πολίτικα» και «Ντάνας», καθώς και για τα εβδομαδιαία περιοδικά «ΝΙΝ» και «Βρέμε».

Ο Πρέσβης κος Σπασόγιεβιτς είναι συγγραφέας του βιβλίου «Μεταξύ Τουρκίας και Ευρώπης: Σημειώσεις και μαρτυρίες μεταξύ δύο διπλωματικών αποστολών» (Čigoja štampa, Beograd, 2016).

Παρασημοφορήθηκε με το «Μετάλλιο Τιμής» από τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, καθώς και με το παράσημο του Τάγματος του Αστέρα της Ιταλικής Αλληλεγγύης από τον Πρόεδρο της Ιταλικής Δημοκρατίας το 2009.

Είναι παντρεμένος και πατέρας δύο παιδιών. Μιλάει την αγγλική γλώσσα και σε ικανοποιητικό βαθμό την ρωσική.


Print version
Ambassador
Biography